Mokėkite grynais, kai gausite prekes
30 d. pinigų
grąžinimo garantija
pristatymas
visoje lietuvoje

Esminės namo šiltinimo klaidos


2019-10-11

Dažniausiai dėl gero kainos ir kokybės santykio, namų apšiltinimui pasirenkami termoizoliaciniai polistireninio putplasčio lakštai. Apšiltinant namus neretai padaromos klaidos, kurios vėliau turi skaudžias pinigines pasekmes, pavyzdžiui, atsiranda įtrūkių, į kuriuos gali patekti vanduo ir ardyti šiltinimo sistemą. Tokiu atveju šiluma išeina per nesandarų namą, o dėl to tenka mokėti daugiau už šildymą. Šiame straipsnyje aptarsime, kokios klaidos dažniausiai daromos kiekviename namo apšiltinimo etape, ir pateiksime teisingus sprendimus. 


1 etapas. PASIRUOŠIMAS

Jau nuo pat pirmo etapo būna atvejų, kuomet padaromos lemtingos klaidos. Pirmoji klaida būna tai, kad netinkamai paruošiamas pagrindas ant kurio bus klijuojamos šiltinimo medžiagos. Paviršiai turi būti išlyginti ir išdžiovinti, nuvalytos visos sukibimą mažinančios medžiagos, pavyzdžiui, tepalai, dažai, klijai, silpnai trupantis tinkas arba kita silpna apdaila. Aptrupėjusias plytas reikia nutinkuoti ir išlyginti, birius paviršius pašalinti mechaniškai, o tarpus didesnius nei 1cm privalu užtinkuoti.


2 etapas. COKOLINIO PROFILIO MONTAVIMAS

Cokolinis profilis dažniausiai būna aliuminis, o dėl fizikinių savybių visos medžiagos skirtingai plečiasi ir skirtingai „vaikšto", todėl atsižvelgiant į tai, reikia teisingai sumontuoti profilį. Čia svarbiausia, kad montuojami profiliai būtų lygūs ir pritvirtinti horizontaliai, o tarp profilių paliekami 3 mm tarpai. Didžiausia klaida, kad neteisingai sujungiami kampai, pavyzdžiui, jie sutvirtinami su kronšteinais arba kniedėmis, tarp jų nepaliekamas tarpas. Teisingai formuojant kampus, paimamas vienas profilis, jame padaromos dvi 45° kampo įpjovos iki jo lašų nuvedimo briaunos. Paskui profilis sulenkiamas ir sutvirtinamas plastikinėmis sujungimo detalėmis. Kaip tai turėtų atrodytų, pavaizduota 1 ir 2 pav.

45° kampo įpjovų padarymas iki profilio lašų nuvedimo briaunos                             Profilio sulenkimas ir sutvirtinimas plastikinėmis sujungimo detalėmis

1 pav. 45° kampo įpjovų padarymas iki profiliolašų nuvedimo briaunos         2 pav. Profilio sulenkimas ir sutvirtinimas plastikinėmis sujungimo detalėmis

Taip pat blogai, kuomet pasirenkami skirtingų dydžių profiliai, nes yra labai didelė tikimybė tose vietose plokščių suskilinėjimui. Profiliai turi būti vienodo dydžio, o šilumos izoliacijos storis ir profilio plotis turi sutapti. Šitaip sistema apsaugoma nuo mechaninių pažeidimų, išvengiama kapiliarinių reiškinių ir sistemos pažeidimų.

Dar viena klaida, kad yra nustatomas netinkamas cokolinio profilio montavimo aukštis ir tvirtinimo taškai. Aukštis, kuriame bus montuojamas cokolinis profilis turi būti ne žemesnis kaip 30 cm nuo žemės paviršiaus. Atstumas tarp cokolinio profilio tvirtinimo taškų turėtų būti apie 30-35 cm.


3 etapas. IZOLIACINIŲ PLOKŠČIŲ MONTAVIMAS

Pereinant prie izoliacinių plokščių montavimo, labai dažnai pasitaikanti klaida yra, ta, kad pasirenkamas neteisingas plokštės klijavimo būdas. Putų polistireno plokštės turi būti tepamos klijais 5 cm pločio perimetro juosta ir 3 delno dydžio gumulais per vidurį (3 pav.). Užtepta klijų masė turi padengti mažiausiai 40 procentų izoliacinės plokštės ploto (toks rodiklis turi būti pasiektas jau prispaudus plokštę prie sienos). Klaida padaroma tuomet, kai plokštės priklijuojamos tik taškais, be perimetro juostos, tuomet tarp plokštės ir sienos atsiranda tarpai ir juose pradeda cirkuliuoti šaltas oras. Tokiu atveju siena yra vėsinama, vyksta energijos nutekėjimas ir termoizoliacinė plokštė nebeatlieka savo funkcijos.

Putų polistireno termoizoliacinės plokštės padengimas klijais

3 pav. Putų polistireno termoizoliacinės plokštės padengimas klijais

Svarbu išskirti ir tamsius polistireninius putplasčius. Padaroma klaida, kuomet tamsūs putplasčiai klijuojami esant didelei kaitrai. Pavyzdžiui, Neoporo putplasčiai yra tamsiai pilkos spalvos, todėl tiek sandėliuojant, tiek klijuojant ant sienos, juos reikia labai saugoti nuo saulės spindulių. Saulėtą dieną priklijavus juos prie sienos, jie gauna saulės ir iškart pradeda „vaikščioti". Klijai nespėja pritraukti putplasčio ir jis jau kitą dieną krenta nuo sienos. Taigi, geriausiai tamsiu putplasčiu šiltinti šiaurinę sieną, kuri gauna mažiausiai saulės šviesos.

Yra atvejų, kuomet netinkamai išdėstomos plokštės ties langų ar durų kampu. 4 pav. pavaizduota, kaip atrodo neteisingas plokščių išdėstymas, kuomet kelių plokščių vertikalios siūlės sutampa bei plokštės jungiamos angokraščių kampų pratęsimo linijoje. 5 pav. vaizduojamas teisingas plokščių išdėstymo būdas.

Neteisingas ir teisingas plokščių išdėstymo būdas

4 pav. Neteisingas plokščių išdėstymo būdas        5 pav. Teisingas plokščių išdėstymo būdas

Apšildant cokolį taip pat neišvengiama klaidų. Labai svarbu teisingai apšildyti cokolį, nes čia dėl galimos didelės drėgmės dažnai mėgsta veistis pelėsis. Apšildant cokolį daromos 3 pagrindinės klaidos:

1. Po cokoliniu profiliu užpurškiama sandarinimo putomis, nors turėtų būti priklijuojama išsiplečianti deformacinė juosta;

2. Trinkelės įremiamos prie pačio fasado ir neįrengiamas drenažas, todėl palijus ar žiemą prisnigus, vanduo ilgai užsistovi prie pastato, todėl pamatuose gali pradėti veistis pelėsis ir kerpės. Dėl trinkelių privedimo prie pat pamato, trinkelės yra linkusios išsikilnoti ir ardyti plokštes;

3. Įkasta apatinė termoizoliacinė plokštė nenupjaunama įstrižai. Kuomet plokštė nenupjaunama įstrižai, tuomet įšalusi žemė kilnodamasi spaudžia plokštę statmenai ir ji horizontaliai skyla cokolinėje dalyje. Kuomet nupjaunama įstrižai, tuomet jėga kylanti į viršų nespaudžia termoizoliacinės plokštės, o slysta į šoną. Kaip tai turėtų atrodyti, pavaizduota 6 pav.

Termoizoliacinės plokštės nuožulnumas

6 pav. Termoizoliacinės plokštės nuožulnumas


4 etapas. PALANGIŲ MONTAVIMAS

Klaidingai manoma, kad palangės montuojamos atlikus visus darbus, tačiau jos turėtų būti montuojamos, kuomet suklijuojamos plokštės. Montuojant palanges daromos pagrindinės klaidos:

1.     Vietoj deformacinės juostos tepamas silikonas. Silikonas negali užtikrinti visiško sandarumo, todėl per šias vietas gali patekti šaltas oras;

2.     Cementinis mišinys ir dekoratyvinis tinkas užleidžiamas ant skardos. Skarda „vaikščioja" ir laikui bėgant toje vietoje bus įtrūkimas;

3.     Jeigu nėra padaryta lovelio nuo palangės, tada prie jos susikaupęs vanduo sukelia irimo sąlygas izoliacinėje plokštėje.


5 etapas. PLOKŠČIŲ TVIRTINIMAS SMEIGĖMIS

Smeigės tvirtinamos tik klijams visiškai išdžiūvus ir jos turi būti lygios su pagrindu. Daroma klaida, kuomet smeigės yra išsikišusios arba per giliai įstumiamos. Pirmuoju atveju bus plonesnis armavimo sluoksnis, o antruoju - didesnis, todėl abejais atvejais galima tikėtis įskilimo.

Pasirenkamas per mažas smeigių įleidimo gylis. Tokiu atveju yra galimybė plokštėms atsiplėšti esant dideliam vėjui. Smeigių įleidimo gylis turi būti ne mažesnis kaip 6cm. Jų turi būti ne mažiau kaip 4 vienetai, o kampinėse zonose 6-8 vienetai kvadratinio metro plote.


6 etapas. ARMAVIMO SLUOKSNIŲ ĮRENGIMAS

Daroma klaida, kuomet armavimo sluoksnis tepamas tik ant tinklelio viršaus. Armavimo tinklelis turi būti įplukdomas į armavimo sluoksnį, perkeičiamas 10 cm, o armavimo sluoksnis turi būti apie 3-5 mm. Esant per mažam armavimo sluoksniui, ant pastato bus matoma tinklelio struktūra.

Neretai pasitaiko neteisingas cokolinio profilio užbaigimas, kuomet armavimo tinklelis būna laisvas ir armavimo mišinys nesusirišęs su juo. Galima naudoti cokolis plius profilį, kuris prilaiko cokolinį profilį ir gerai susiriša su armavimo sluoksniu.

Labai dažnai netinkamai armuojami kampai. Greitas, tačiau neteisingas būdas kampų armavimui: profiliai su vinukais prisegami ir ant viršaus užtepamas klijų sluoksnis. Tokiu atveju susidaro tuščia erdvė tarp sienos ir profilio, todėl belieka tik laukti, kada toje vietoje atsiras įskilimas. Ne veltui tiek plastikiniai, tiek metaliniai profiliai turi skylutes, kurios skirtos tam, kad užtepus ant pagrindo klijus, įnardinus į juos profilį, klijai išeitų iš profilio ir būtų tolygiai užglaistomi.

Daroma klaida, kuomet ties langais ar durimis nenaudojamas įstrižas armavimo tinklelis. Armavimo tinkleliai turi horizontalų ir vertikalų atsparumą tempimams, tačiau neturi įstrižo, todėl prie langų tinklelius reikia klijuoti dar ir įstrižai (7 pav.) Aplink langą esantys tinkleliai saugo langus nuo pažeidimo ar užteršimo tinkavimo darbų metu, patvariai ir gražiai sujungia tinką su lango rėmu. Įstrižasis armavimas padeda išvengti trūkių.

Armavimo tinklelio panaudojimas ties langų kampais

7 pav. Armavimo tinklelio panaudojimas ties langų kampais


7 etapas. FASADO GRUNTAVIMAS IR DEKORAVIMAS

Dedant dekoratyvinį tinką, dažnai nesilaikoma reikiamų sąlygų, tačiau reikia, kad:

1. Tinkavimas turi būti atliekamas be pertraukų;

2. Naudojama iš anksto permaišyta tinko masė;

3. Kol tinkas visiškai išdžius, jis turi būti saugomas nuo saulės, vėjo ir lietaus;

4. Pagrindo ir oro temperatūra turi būti iki +25°C;

Klaidingai manoma, kad vietomis galima dėti daugiau dekoratyvinio tinko ir taip užglaistyti duobutes esančias ant fasado. Tačiau to daryti negalima. Dedant dekoratyvinį tinką, fasadas turi būti lygus ir jeigu tinkas dedamas 3 mm storio, tai jis privalo visur būti 3 mm, o ne vietomis daugiau ar mažiau. Jeigu bus per didelis tinko arba dažų sluoksnis, tuomet jis ilgiau džius, o paviršius per greit išdžius ir taip gali atsirasti maži įtrūkiai.

Intensyvių arba tamsių spalvų pasirinkimas dažant. Geriausiai temperatūros pokyčius atlaiko šviesių atspalvių apsauginiai dažai ir tinkai. Kuomet pasirenkamos tamsios spalvos, jos sugeria saulės šviesą ir fasadas gali įkaisti net iki 80°C temperatūros, o palijus ar vakare atvėsus, greitai sugrįžti į esamą oro temperatūrą. Toks greitas temperatūrų pokytis gali lemti ne tik pastato spalvos išblukimą, bet ir plokščių įtrūkinėjimą.

Kuomet dažymui pasirenkamos kelios spalvos, svarbu atkreipti dėmesį į spalvų koeficientus, rekomenduojama pasirinkti tų pačių koeficientų spalvas. Skirtingos spalvos skirtingai plečiasi, todėl vėlgi gali atsirasti trūkių tarp skirtingų spalvų.


Taigi, aptarėme dažniausiai pasitaikančias fasado šiltinimo klaidas, kurios padaromos nesilaikant darbų eiliškumo, neužtikrinant sandarumo ar tiesiog dėl informacijos stygiaus. Jeigu būtų laikomasi gamintojų techninių instrukcijų, šiltinimo sistema turėtų tarnauti 40 metų iki pirmo rimto kapitalinio remonto, su vienu perdažymu specialiais apsauginiais dažais.

Mūsų parduotuvės

Dirbame: I - V 800-1700

Eišiškių pl. 8
Mob. tel.:+370 640 35898

Ateities pl. 32
Mob. tel.:+370 647 22144

Šilutės pl. 27
Mob. tel.: +370 609 98338

Tilžės g. 66
Mob. tel.: +370 616 79191

Draugystės g. 14A
Mob. tel.: +370 698 86696

Gardino g. 71
Mob. tel.: +370 617 62483